venuspub
ورود / ثبت نام

آخرین مطالب

حذفیات کنکور ۹۹ اعلام شد + جدولزمان برگزاری کنکورهای ۹۹ اعلام شدفارس من|برگزاری امتحانات غیر حضوری در دانشگاه‌های مادر استانیروحانی: مساجد و نماز جمعه مناطق سفید بازگشایی می شود/ احتمال بازگشایی برخی مدارس کشور از ۲۷ اردیبهشتهفته‌ای پُرخبر برای کنکور و سایر آزمون‌ها پیام رییس دانشگاه آزاد به مناسبت روز بزرگداشت مقام معلمدبیر سازمان ملل: واکسن کرونا باید برای همه جهان دردسترس باشدآغاز ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ناپیوسته ۹۹ از ۱۷ اردیبهشتداوطلبان کنکور دکتری ۹۹ از شنبه می‌توانند حوزه امتحانی خود را تغییر دهنددانشجویان نگران وضعیت خوابگاه در دوره امتحانات نباشند۲ شرط سازمان سنجش برای اعلام زمان برگزاری کنکور ۹۹ارائه تسهیلات به خوابگاه‌های خودگردان در دوران کرونانخستین واکسن غیرفعال کرونا وارد مرحله دوم کارآزمایی بالینی می‌شودنتایج اولیه پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد دانشگاه تهران اعلام شد پای کرونا به چهارخانه آزمون‌ها باز شد/ تجربه کنکور دادن با ماسک!راهکار سازمان سنجش برای انجام امور اینترنتی داوطلباناسامی پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه علامه طباطبائیآغاز ثبت نام دانشجویان متقاضی میهمانی و انتقالسایه سنگین کرونا بر کنکور ۹۹اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری

اصول و نکات کلیدی مطالعه و یادگیری

      

 

 • برای مطالعه کردنتان از برنامه ای ثابت و منظم استفاده کنید. ساعات مطالعه هفته‌گیتان را مشخص کنید. سهم هر درس را تعیین کنید و به آن پایبند باشید.

 • سعی کنید همیشه پشت میز کارتان درس بخوانید. از لم دادن، خوابیدن روی تخت و دراز کشیدن به هنگام مطالعه جداً اجتناب کنید. زیرا این کار شما را سست، تمرکزتان را کم، حالت خواب آلودگی و رخوت و خستگیتان را زیاد خواهد کرد و حواسپرتی‌تان را افزایش خواهد داد. همیشه سعی کنید در یک نقطه مشخص از منزل به انجام تکالیف و یا مرور و مطالعه کردن بپردازید. این مکان بهتر است از نور کافی، درجه حرارت مناسب (نه گرم نه سرد)، به دور از عوامل مزاحم و مخل مثل سر و صدا یا آمد و شد باشد. بنابراین از نشستن در اتاق پذیرایی یا نشیمن و در برابر تلویزیون و... خودداری کنید تا نسبت به مطالعه شرطی شده و تمرکزتان افزایش یابد.

 • اصل یادگیری با فاصله را فراموش نکنید. هر 45 یا 50 دقیقه 10 تا 15 دقیقه به خودتان استراحت دهید. این کار باعث افزایش راندمان مطالعاتی شما خواهد شد. تمرکزتان را زیاد خواهد کرد. سرعت یادگیری را افزایش داده و میزان مطالب به حافظه سپرده شده را زیاد خواهد کرد.

 • برای اینکه مطالعه مفید و مؤثری داشته باشید قبل از خواندن هر فصل یا درس برای خودتان دقیقاً مشخص کنید که این حجم از مطلب را در چند دقیقه یا ساعت می‌خواهید به پایان برسانید. این کار سرعت مطالعه شما را افزایش خواهد داد.

 • به هنگام خستگی، گرسنگی و خواب آلودگی از مطالعه کردن جداً اجتناب کنید زیرا این شرایط اصلاً برای مطالعه مفید و مؤثر نیست بنابراین در ایام امتحانات هنگامی که از خواب و استراحت‌تان کم می‌کنید تا بیشتر بخوانید میزان مطالعه مفید و مؤثر شما سیر نزولی می‌پیماید و نتیجه بدست آمده هر چند ممکن است شما را راضی کند اما کاملاً سطحی و گذارا بوده و به سرعت به فراموشی منتهی می‌شود.

 • برای خواندن هر درس، هر فصل یا هر بخش از کتاب، حتماً آن را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم کنید. زمان در نظر گرفته شده برای هر قسمت را مشخص کنید و آن را عمیق و دقیق فرا گیرید. یادتان باشد که هر چقدر فصل ها یا درسها به بخش‌های کوچکتری تقسیم شوند و عمیق تر یاد گرفته شوند دیرتر فراموش می‌شوند.

 • بخش عمده ای از کتاب‌های درسی توضیح مفاهیم درسی است یا مثال یا کاربردهای مفهوم هستند. مطالعهای مفید و مؤثر تلقی می‌شود که توام با تشخیص و تفکیک ذهنی این بخشها از یکدیگر باشد. بنابراین به هنگام مطالعه کردن، تعاریف، مفاهیم، کاربردها، توضیحات یا مثال‌ها را در ذهنتان تفکیک کنید.

 • برای داشتن حافظه‌ای بهتر و یادگیری مؤثرتر به داشتن خواب کافی توجه داشته باشید. خواب کافی لازمه یادگیری و عملکرد خوب مغزی است.

 • بهترین زمان مطالعه خود را شناسایی کنید. پاسخی برای پرسش‌هایی مثل این پرسش‌ها را در خودتان کشف کنید. بهترین زمان مطالعه شما چه موقعی است؟ در چه زمانی مطالب حفظ کردنی را بهتر حفظ می‌کنید؟ در چه زمان مطالب حل کردنی را با دقت و سرعت بیشتری حل میکنید؟ چه زمانی برای مرور کردن درس‌هایتان مناسب است؟ در چه ساعاتی چه دروسی را بهتر یاد می‌گیرید؟ و... آنچه را بدست آوردید آگاهانه بکار بگیرید.

 • به هنگام مطالعه کردن به فعالیت‌های همراه با آن نیز توجه داشته باشید موقع مطالعه، سؤال یا سؤال‌هایی برای خودتان داشته باشید و برای به دست آوردن پاسخ آنها مطالعه‌ای هدفمند تدارک ببینید مطالب مورد مطالعه را به مطالبی که قبلاً یاد گرفته اید ربط بدهید. آنچه را می خوانید مورد ارزشیابی قرار بدهید و به استنباطی از آنچه خوانده‌اید دست بزنید. این فعالیت‌ها خواندن‌تان را مفید و مؤثر خواهد کرد.

 • مطالبی که مورد مطالعه واقع می‌شود را سازماندهی و دسته‌بندی کنید. این کار فوق العاده در یادگیری مفید و مؤثر است.

 • برای موفقیت هر چه بیشتر و بهتر سعی کنید مطالبی را که می‌خوانید رها نکنید بلکه حداقل 2 برابر وقتی که صرف خواندن مطلبی می‌کنید صرف تفکر و اندیشیدن در مورد آن کنید. این کار باعث تثبیت آموخته‌هایتان می‌شود. برای این کار از وقت‌های مرده خودتان می‌توانید استفاده کنید. مثلاً وقتی را که در راه آمد و شُد به مدرسه صرف می‌کنید و...

 • مرور کردن، یکی از اصول طلایی در مطالعه مؤثر است آنچه را یاد گرفته‌اید در فواصل مختلف و بر اساس اصول، مورد مرور قرار دهید. مرور کردن باعث می‌شود که مطالعه شما مفید و مؤثر شود و راندمان تحصیلیتان افزایش یابد.

 • نگرش مثبت یکی دیگر از کلیدهای اصلی مطالعه مفید و مؤثر است نگاهتان را نسبت به یادگیری دروس مختلف مثبت کنید. سعی کنید جنبه‌های مثبتی در آنها پیدا کنید. جاذبه‌های درسی را جستجو کنید این کار باعث یادگیری بهتر خواهد شد و برعکس داشتن نگرش منفی همواره مانع لذت بردن از یادگیری شده و نتیجه مفید و مؤثری ندارد.

 • سعی کنید و تمرین کنید که هر درس را فقط یک بار بخوانید و دقیقاً آن را فرا بگیرید. این کار باعث میشود که ذهن شما شرطی شده و با بکارگیری همه توانمندی‌هایش نتیجه قابل قبول ارائه کند. اما اگر ذهنتان را عادت بدهید که هر درس را 5 یا 6 بار بخواند تا یاد بگیرد ناخودآگاهانه سطح توانمندی ذهن خود را پایین می‌آورید و از مطالعه مفید و مؤثر فاصله می گیرید.

 • تیپ مطالعاتی خود را تشخیص دهید. آیا گفتارخوان هستید؟ یا لب‌خوان؟ چشم‌خوان هستید یا ذهن‌خوان؟ سعی کنید تیپ مطالعاتی خود را مبدل به ذهن‌خوان کنید. به عبارت دیگر به جای اینکه فقط با چشم یا لب بخوانید با ذهنتان به صورت فعالانه درگیر با مطلب یا مطالب درسی شوید.

 • استعداد و پشتکار دو روی سکه موفقیت هستند. داشتن استعداد بدون پشتکار نتیجه فوق العاده‌ای را به بار نمی‌آورد. بنابراین اگر کم می‌خوانید اما همواره نمره خوبی می‌گیرید بدانید که بخش عمدهای از استعدادتان در معرض مخاطره است.

 • حداكثر زماني كه افراد مي‌توانند فكر خود را بروي موضوعی متمركز كنند بيش از 30 دقيقه نيست، يعني بايد سعي شود حدود 30 دقيقه بروی يك مطلب تمركز نمود و يا مطالعه داشت و حدود 10 الي 15 دقيقه استراحت نمود سپس مجددا" با همين روال شروع به مطالعه كرد

 • فراموش نکنید که موقع مطالعه حتماً یادداشت برداری کنید. زیرنکات مهم خط بکشید. طرح سؤال کنید. برای پرسش‌هایتان پاسخی بیابید. دسته بندی مطالب را در دستور کارتان قرار دهید. مطالب را با آموخته های قبلی تان پیوند بزنید. آنها را با هم مقایسه کنید و...

 • کند خوانی یکی از عواملی است که باعث خستگی جسمی، خستگی چشم، اتلاف وقت، کاهش درک مطلب، بی حوصلگی، عدم علاقه، حواس‌پرتی، بیدقتی و بی‌برنامه‌گی می‌شود. برای رفع این اشکال حتماً با روانشناس متخصص مشاوره کنید.

 • به عادت‌های مطالعاتی هم باید توجه خاصی داشت برخی از عادات پیش برنده و مفید هستند و پاره ای از آنها بازدارنده و مضر هستند این عادات را شناسایی کنید و روش‌های حفظ یا مقابله با ایجاد یا اصلاح آنها را فرا بگیرید.

 

 

 

فراموش نکنید که برای خوب خواندن به 5 قاعده طلایی زیر باید دست یابید.
اول اینکه سرعت کافی داشته باشید.
دوم اینکه این سرعت با دقت همراه باشد.
سوم اینکه مطالب خوانده شده را بفهمید و به نوعی درک و تحلیل از آن برسید.
چهارم اینکه مطالب مطالعه شده در ذهنمان حفظ شود و سرانجام اینکه مطالبی که به حافظه سپرده شده به سرعت و دقت قابل بازیابی باشد.